top of page
Táto terapia pomáha ženám riešiť problémy s hormonálnou nerovnováhou a dokáže pomôcť pri:

menštruácii

ktorá je nepravidelná, bolestivá a silná. Pri strate menštruácie a ovulácie, PMS predmenštruačnom syndróme.

neplodnosti

ktorá je spôsobená hormonálnou nerovnováhou,  pri svalovom napätí v oblasti panvy,  prípadne pri nedostatočnom prekrvení reprodukčných orgánov. Táto terapia taktiež veľmi dobre pripravuje maternicu a zároveň zlepšuje výsledky prijatia vajíčka a následné donosenie bábätka.

 cystách na vaječníkoch, polycystické vaječníky

symptómy: nadmerné ochlpenie, akné, pribúdanie na váhe, neplodnosť.

problémoch so štítnou žľazou

hlavne pri zníženej funkcii štítnej žľazy a s ňou spojené symptómy ako je nedostatok energie, častá únava, zvýšené potenie, substitučná hormonálna liečba.

syndróme karpálneho tunela

bolesť v zápästí, brnenie v ruke, príp. slabá citlivosť v ruke.

menopauze

ako je predčasná menopauza, návaly tepla, nespavosť, únava, vyčerpanosť, emocionálna nestabilita, inkontinencia, znížené libido ...

 

… a ďalších problémoch spôsobených hormonálnou nerovnováhou, ako napríklad lámavé nechty, vypadávanie vlasov, suchá pokožka, akné, nespavosť, emocionálna nestabilita, panický syndróm, bolesti kĺbov, či bolesti hlavy a migrény.

 


Zostava cvikov hormonálnej jogovej terapie vychádza z hatha jogy, kundalíny jogy a tibetských techník práce s energiou. Je to ucelená do detailu prepracovaná zostava 21 cvikov. Cviky sú jednoduché a zvládnu ich aj Dámy, ktoré zatiaľ nemajú skúsenosti s jogou. Cvičenie pôsobí na úrovni telesnej, energetickej, psychickej a fyziologickej.

web 18.jpg
Kontraindikácie, kedy sa neodporúča cvičiť HJT.
 
  • keď zistíte, že ste tehotná, prejdite radšej z hormonálnej jogy na gravid jogu.
 
  • pri pokročilej osteoporóze, kde hrozí zlomenina kostí.
 
  • pri rakovine prsníka.
      Vhodné je začať cvičiť až po úplnom ukončení liečby.
 
  • krátko po akejkoľvek operácii. 
      Vhodné je začať cvičiť až po úplnom zahojení.
 
 
Kedy je vhodné konzultovať zdravotný stav s lektorkou:
 
  • ak máte väčší myóm ( viac ako 8cm )
 
  • pri pokročilej endometrióze
 
  • pri zvýšenej funkcii štítnej žľazy
 
  • pri nešpecifikovanej silnej bolesti brucha.
 
  • pri ťažkostiach so srdcom.
 
Tento typ jogy nie je vhodný ani u tých ochorení, kde nie je žiaduce zvyšovať hladinu telu vlastných hormónov a takisto sa neodporúča dievčatám, ktoré ešte len nedávno začali menštruovať a nemajú žiadne problémy.

 

Vedecká analýza a kontrola praktických výsledkov.

 

V roku 1993 sa Dinah Rodrigues na základe vynikajúcich výsledkov u svojich žiačok rozhodla, že prevedie výskum účinkov na hladinu estradiolu a symptómov menopauzy pri praktizovaní tejto terapie jogou: návaly, suchosť urogenitálnej oblasti, emočná nestabilita, nespavosť, únava, depresie, migréna, vypadávanie vlasov, ďalšie problémy spojené s hormonálnou nerovnováhou. Pre kontrolu výsledkov si účastníčky kurzov pred začatím cvičenia nechali urobiť test hladiny ženských hormónov z krvi, ktorý opakovali každé 4 mesiace, a pre vyhodnotenie intenzity symptómov vypĺňali každý mesiac dotazník.

 

 

Výsledky výskumu:

Výsledky boli veľmi dobré: u 100% účastníčok došlo po 4 mesiacoch praktikovania hormonálnej jogy k zmiznutiu príznakov úplne bez používania liekov a pokiaľ nejaký symptóm pociťovali, bola jeho intenzita skoro nulová.

 

1. hormonálna hladina v priemere narástla o 254% za 4 mesiace, pri 30 minútovom cvičení 16 dní v mesiaci.

 

2. vek účastníčok, priemerný vek bol 47 let, avšak pokročilejší vek nebol prekážkou, u niektorých žien po 70-ke boli aktivované vaječníky, zvýšila sa hladina estrogénu a symptómy zmizli.

 

3. emocionálne symptómy, podráždenosť, emočná labilita, plačlivosť, nespavosť, nepokoj, stres a iné emocionálne symptómy ako nerozhodnosť, únava a depresie zmizli po 2 až 3 mesiacoch cvičenia. U 100% žien úplne vymizol predmenštruačný syndróm, migréna, stres a panika, alebo bola ich intenzita blízka 0. Pokles hormonálnej hladiny je bezpochyby dôležitou príčinou týchto symptómov. Terapie Hormonálnou jogou nielen reaktivuje produkciu hormónov v tele, ale podporuje tiež emocionálnu rovnováhu a pomáha eliminovať tieto symptómy.

 

4. predčasná menopauza, aj u mladších žien môže dôjsť k hormonálnym problémom. Predčasná menopauza sa môže objaviť už pred 30. rokom života a spôsobiť neplodnosť i psychické problémy. Príčiny môžu byť rôzne – emocionálny šok, náročný tréning, veľmi nízka telesná hmotnosť atď. Vďaka hormonálnej joge mohla byť v týchto prípadoch hormonálna hladina normalizovaná a obnovená plodnosť.

 

5. PMS, polycystické vaječníky a neplodnosť, aj ženy pred 40 môžu mať hormonálne problémy ako je pred-menštruačný symptóm ( PMS ), polycystické vaječníky ( PCO ), ktoré sa stále častejšie objavujú u ešte mladších žien. Po 4 mesiacoch cvičenia hormonálnej jogy sa vaječníky opäť normalizovali, cysty úplne zmizli a tiež menštruácia sa normalizovala. Polycystické vaječníky spravidla spôsobujú neplodnosť. U účastníčok výskumu viedlo po 4 - 6 tich mesiacoch cvičenia v 80% prípadoch k plánovanému otehotneniu.

 

6. vypadávanie vlasov, suchá pleť a lámavé nechty, tieto symptómy sú tiež výsledkom zníženia hormonálnej hladiny. Terapia Hormonálnou jogou tieto symptómy eliminuje, ale odporúča sa aj dodatočná starostlivosť.

 

bottom of page